Polityka przeciwdziałania napastowaniu seksualnemu oraz wykorzystywania dzieci (CSAM) w aplikacji PLZ
Zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa dzieci na platformach o charakterze społecznościowym, nie zezwalamy na treści lub działania, które wykorzystują seksualnie dzieci lub stanowią dla nich zagrożenie.
ZABRONIONE JEST
Wykorzystywanie aplikacji w celu narażania dzieci na niebezpieczeństwo. Dotyczy to między innymi promowania agresywnych zachowań w stosunku do dzieci, takich jak:
- nieodpowiednie interakcje z dziećmi;
- uwodzenie dzieci, np. zaprzyjaźnianie się z dzieckiem w internecie w celu doprowadzenia (online lub offline) do kontaktu seksualnego lub wymiany z dzieckiem zdjęć o charakterze seksualnym;
- seksualizacja osób nieletnich, poprzez prezentowanie zdjęć przedstawiających lub promujących wykorzystywanie seksualne dzieci bądź zachęcających do niego;
- szantaż seksualny (polegający np. na grożeniu dziecku udostępnieniem jego intymnych zdjęć, nawet wtedy, gdy grożący takimi zdjęciami nie dysponuje);
- handel dziećmi, na przykład reklamowanie lub pozyskiwanie dzieci w celu ich wykorzystywania seksualnego.
Jeśli wykryjemy treści zawierające materiały dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci, podejmiemy stosowne działania obejmujące m.in. (w zależności od sytuacji):
- niezwłoczne usunięcie zabronionych materiałów;
- zablokowanie/usunięcie użytkownika z aplikacji;
- zawiadomienie zespołu Dyżurnet.pl (eksperci Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci).
Jeśli uważasz, że dziecko może zostać wykorzystane lub paść ofiarą wykorzystania lub handlu ludźmi albo sądzisz, że doszło już do wymienionych przestępstw za pomocą aplikacji PLZ, poinformuj nas o tym niezwłocznie wysyłając wiadomość na adres plz@hub.coop i skontaktuj się z lokalnymi organami ścigania.
ZACHOWANIA ZABRONIONE
Wykorzystywanie seksualne dzieci
- Publikacja treści, działań lub interakcji, które grożą, przedstawiają, chwalą, wspierają, dostarczają instrukcji, składają oświadczenia woli, przyznają się do udziału lub udostępniają linki do seksualnego wykorzystywania dzieci (w tym prawdziwych nieletnich, małych dzieci lub niemowląt, lub nierealnych przedstawień z ludzkim podobieństwem, takich jak sztuka, treści generowane przez sztuczną inteligencję, postacie fikcyjne, lalki itp.).
Przykłady obejmują:
- stosunki seksualne;
- stymulacje organów płciowych;
- wizerunki dzieci z elementami seksualnymi, w tym między innymi:
- z oznakami podniecenia;
- koncentrujące się na genitaliach;
- w obecności podnieconej osoby dorosłej;
- w obecności zabawek seksualnych lub używanie jakichkolwiek przedmiotów do stymulacji seksualnej, zaspokojenia lub wykorzystywania seksualnego;
- w seksualnym kostiumie;
- rozbierających się;
- w zainscenizowanym otoczeniu (na przykład na łóżku);
- podczas całowania z otwartymi ustami;
- w obecności produktów ubocznych aktywności seksualnej.
Publikowanie
- Treści z udziałem dzieci w kontekście fetyszu seksualnego.
- Treści, które wspierają, promują, popierają lub zachęcają do udziału w pedofilii, chyba że są omawiane neutralnie w kontekście zdrowotnym.
- Treści, które identyfikują lub wyśmiewają domniemane ofiary wykorzystywania seksualnego dzieci z imienia i nazwiska lub wizerunku.